Európska komisia zastavila hodnotenie Plánu obnovy, hrozí prepadnutie 920 miliónov eur

Európska komisia zastavila hodnotenie v procese vyplácania štvrtej platby z Plánu obnovy za 920 miliónov eur. Sú za tým vážne obavy z ohrozenia právneho štátu či udržateľnosti verejných financií, uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.  

“Slovensko neuvidí takmer miliardu eur z Plánu obnovy, kým vláda Fica a Pellegriniho nevysvetlí Európskej komisii svoje problematické kroky. Nejde len o promafiánsky balíček, ale aj o zvyšovanie dôchodkov a porušovanie výdavkových limitov,” povedal Šimečka.

Európska komisia podľa Šimečku nebude posielať na Slovensko miliardy eur, keď hrozí ich rozkrádanie a vláda neplní svoje základné záväzky. “Celá Európa vidí, že táto vláda kašle na dôležité a potrebné reformy, a miesto toho už niekoľko mesiacov rieši jediné – promafiánsky balíček a beztrestnosť pre svojich ľudí,” vyhlásil Šimečka.

Odborník PS na ekonomiku Štefan Kišš považuje za nepravdepodobné, že by si vláda kritizované zmeny dokázala pred Komisiou obhájiť. “Kvôli cynizmu a neuveriteľnému amaterizmu Ficovej vlády sa budú mať všetci horšie, všetci s výnimkou jeho kumpánov. Hrozí nám, že budeme mať menej dobrých pracovných miest, menej peňazí na školy či nemocnice. A naopak, viac budeme míňať na splátky drahších dlhov,” varuje Kišš.

Ukrajina si po dvoch rokoch krvavej ruskej agresie zaslúži podporu

Ukrajina si zaslúži maximálnu podporu od svojich spojencov a susedov, povedal pri príležitosti druhého výročia krvavej ruskej agresie predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka. Pred ruskou ambasádou v Bratislave do Kremľa odkázal, že Slováci...