Komentáre

Tu nájdete moje komentáre v médiách. Snažím sa vysvetľovať najmä ako, na prvé počutie nudné témy, ako verejné financie, financovanie dlhu alebo hodnota za peniaze ovplyvňujú životnú úroveň nás všetkých.

Kamenický má s Titanicom pravdu. Nemá však odvahu zobrať do rúk kormidlo

Aktuality.sk, 20.6.2024

Slovensko naozaj mieri k ničivému nárazu a treba konať, aby sme sa ľadovcu vyhli. To však vláda nerobí. Keby sme ostali pri symbolike luxusnej lode, kroky vlády pripomínajú kapitána, ktorý necháva loď voľne plávať a namiesto záchrannej akcie objednáva nové husle pre kapelu.

Nižšie dôchodky s väčším rizikom. Robert Fico k útoku na druhý pilier pridáva vlastizradu

Aktuality.sk, 7.5.2024

Premiér manažuje dôchodky ako komunistický ideológ. Chce diktovať, kam máte svoje zárobky investovať a ešte vás aj ukrátiť o zisky. Všetko v mene falošnej pomoci krajine.

Aktuality.sk, 29.4.2024

Dnešný päťdesiatnik si do dôchodku našetrí o takmer 10-tisíc eur menej. Mesačný dôchodok sa mu tak zníži o viac ako 20 eur v dnešných cenách. Nedá sa to nazvať inak ako krádežou budúcich dôchodkov.

Trestný zákon z pohľadu ekonóma: Mafia sa teší, všetci ostatní sa budeme mať horšie 

Aktuality.sk, 8.2.2024

Menej dobrých pracovných miest, menej peňazí na školy či nemocnice, a naopak, viac na splátky drahších dlhov. Novela Trestného zákona neprinesie len viac trestnej činnosti a beztrestnosť ľudí tejto koalície, ale aj zníženie životnej úrovne nás všetkých.

Vláda sa chváli výhodnou emisiou dlhopisov, v skutočnosti ich kupujeme drahšie

Hospodárske noviny, 20.1.2024

Riziková prirážka slovenských dlhopisov rastie. Inými slovami, požičali sme si veľa a draho. Dôsledkom budú splátky veriteľom vyššie o desiatky miliónov eur, ktoré budú chýbať na služby občanom ako cesty alebo školy.

Minister financií Ladislav Kamenický kormidluje Titanic

Aktuality.sk, 19.12.2023

V minulotýždňovej rozprave k takzvanému lex konsolidácia ma však zaskočila otvorenosť, s ktorou minister financií priznáva, že naše verejné financie sú ako Titanic. Opomína však, že ho kormidluje on. Len on a vláda, ktorej je súčasťou, môže kurz Titanicu ešte zvrátiť. Predstavený rozpočet nám zatiaľ nedáva optimizmus, že sa o to bude usilovať.

Vláda sa rúti gréckou cestou do minulosti

Denník N, 7.12.2023

Vláda si odsúhlasila konsolidačný balíček. Ponúka skôr krok späť do minulosti. Neponúka víziu budúcnosti, silnejší ekonomický rast ani rast životnej úrovne, len prerozdeľuje existujúce zdroje. Robert Fico neostal nič dlžný svojej povesti, ďalej oberá budúcich dôchodcov zásahom do 2. piliera, ekonomickú aktivitu pridusí zvyšovaním už aj tak vysokých odvodov a neplní svoj sľub stabilizovať dlh. Naopak, dlh a obzvlášť splátky dlhu za štyri roky viac ako zdvojnásobí.

Slovensko hazarduje s gréckou cestou. Vláda rozdáva a trhy sú v napätí (názor Štefana Kišša)

Aktuality.sk, 14.11.2023

Stále hazardujeme s gréckym scenárom. Preto potrebujeme jasný plán konsolidácie a určenie priorít, do čoho chceme obmedzené množstvo zdrojov investovať. Namiesto toho sa Robert Fico zatiaľ len vyhovára.

Nepopierajme gravitáciu. Šetriť bude treba

Denník Pravda, 19.9.2023

V prvej väčšej diskusii lídrov politických strán, kde sa prvýkrát stretli predseda Smeru Robert Fico s predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom ma zaujali dve veci. Predovšetkým to, ako Pellegrini a Danko svojou poklonou v priamom prenose skladajú koalíciu so Smerom, no moju pozornosť upútali najmä absurdné tvrdenia Fica aj ďalších populistov. K druhému bodu ponúkam lekciu ekonómie a hospodárskej politiky pre začiatočníkov:

O skúsenostiach. A riešeniach (názor Štefana Kišša)

Aktuality.sk, 9.9.2023
Montovanie áut je v poriadku, ale nestaneme sa vďaka nemu druhým Nemeckom ani Švajčiarskom. Ján Oravec na môj predošlý článok reagoval s tým, že ja ani PS neponúkame riešenia. Preto mu ich v tomto článku zhrniem. Zameriam sa pri tom najmä na tie, ktorými chceme naštartovať ekonomiku.

Štyri grafy, ktoré ukazujú, kde musí Slovensko pridať (názor Štefana Kišša)

Aktuality.sk, 26.8.2023

V štyroch grafoch ukazujem, ako sa u nás životná úroveň v porovnaní s najvyspelejšími krajinami už 20 rokov zhoršuje. Slováci a Slovenky zomierajú zbytočne, bohatnú pomalšie ako okolité krajiny, odchádzajú do zahraničia a dokonca ani nemajú diaľnice, po ktorých by mohli jazdiť. Je to predovšetkým vizitkou vlád Smeru.

Sú verejné financie najhoršie v histórii?

Denník E, 25.5.2023
Akokoľvek sa pozrieme na naše verejné financie, sú vo veľmi zlom stave a nemá zmysel sa sporiť, či sú najhoršie v histórii alebo či neboli horšie v 90. rokoch. Ak chceme pre ľudí na Slovensku dôstojnú budúcnosť, potrebujeme mať výrazne väčšie ambície ako len tromfnúť Mečiara.