Lacove hoaxy

Minister financií Kamenický mňa aj mojich kolegov a kolegyne z PS často obviňuje zo zavádzania. Sám sa pritom neraz uchýli k prevracaniu faktov či rovno k absolútnym nezmyslom a hoaxom. V tejto rubrike sa preto pozerám na slová ministra a uvádzam ich na pravú mieru – tak, ako si to slovenskí voliči zaslúžia.

Reakcie na zavádzanie a nepravdy ministra financií Ladislava Kamenického a príležitostne aj ďalších členov vládnej koalície

Za rozvrátené verejné financie a vysoký deficit nemôže Ficova vláda

Facebook, 25.6. 2024

Opakovane počúvame, že vláda len “dostala” rozvrátené verejné financie a oni za nič nemôžu. Minister Kamenický hádže vinu za vysoký deficit na každého okrem seba vrátane úradníckej vlády Ľudovíta Ódora.
Nie je to pravda. Je to práve za SMERáckych vlád, kedy je deficit Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ jeden z najvyšších.

Koalícia robí maximum pre to, aby konsolidovala a ozdravila verejné financie

Facebook, 20.6. 2024

Miesto potrebnej konsolidácie, aby sme predišli gréckej ceste koalícia rozhadzuje stovky miliónov. Výsledkom je, že tento aj budúci rok máme najvyšší deficit v eurozóne, druhý najvyšší v EÚ. Náš dlh rastie a platíme zaň každým dňom viac. Priamo z vreciek všetkých občanov.

Potvrdené: ministrovi trik s energo pomocou nevyšiel 

Facebook, 22.4. 2024

Všetci ste blázni len ja som lietadlo.

Tento vtip mi napadol, keď pred pár mesiacmi všetci tvrdili, že minister financií Kamenický zle zaúčtoval energo pomoc. Takýmto výkazníckym trikom dosiahol akože konsolidáciu.

Dnes je oficiálne na papieri, že minister zavádzal. Štatistický úrad potvrdil, že celá energo pomoc spadá do roku 2023. Kamenický už teda nemôže hovoriť o konsolidácii ani na papieri.

Bonus: Ficov hoax o úradníckej vláde a inflácii

Facebook, 14.4. 2024

Inflácia klesá napriek Ficovi. U nás je vyššia ako inde v regióne.

Rast cien výrazne spomalil všade vo vyspelom svete. Minulý rok v marci bola v EÚ potravinová inflácia 15,5%, v marci tohto roka už len 3,9%. Na Slovensku išla z približne 24% na súčasných 5%.

Progresívne Slovensko by dôchodcom nedalo ani cent

Facebook, 25.3. 2024

V realite dôchodky ľuďom berie a znižuje samotná Ficova vláda. A to najmä jej zásahmi do 2. piliera. Ak chceme pre ľudí dôstojné dôchodky dlhodobo, nielen ako odmenu pred voľbami a po nich, musíme na to v prvom rade vytvoriť zdroje. A to táto vláda nerobí.

Lacnejšie potraviny Petra Pellegriniho

Instagram, 20.3. 2024

Pán Pellegrini, nezavádzajte svojich voličov. Potraviny sú stále drahé. A ak lacnejú, tak všade na svete.

Druhý dôchodkový pilier je nevýhodný

Instagram, 15.3. 2024

Štátny tajomník ministerstva práce zavádza, keď tvrdí, že II. dôchodkový pilier je nevýhodný. Je pravda, že prvých 29-tisíc penzistov, ktorí v roku 2005 vstúpili do II. piliera teraz dostávajú o pár desiatok eur mesačne menej ako keby do neho nevstúpili. To ale nie je vina samotného II. piliera, ale vlády Fico II, ktorú pán Ondruš, vtedy člen SMERu, podporoval. 

450 miliónov na energopomoc v rozpočte

Facebook, 11.3. 2024

Minister financií nevie čo má v rozpočte. Alebo schválne zavádza. Minister Kamenický tvrdil, že energopomoc za 450 miliónov eur v rozpočte nenájdeme. Tak som mu ich tam našiel. 450 miliónov eur je zobrazených správne, tak ako hovoríme my aj NBS, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť alebo Európska komisia.

Zbytočných 20 miliónov eur na výjazdové rokovania vlády

Facebook, 5.3.2024

Vraj nedoprajeme ľuďom. Zavádza vláda a jej minister financií Kamenický. Realitou je zbytočných 20 miliónov eur na výjazdové rokovania vlády. Vláda na nich rozdáva to, na čo si nezarobila. Pomáha nesystémovo a výrazne viac tam, kde sú práve starostovia zo strán jej koalície. Slovenské mestá a regióny pritom potrebujú skutočné reformy a ozdravenie verejných financií.