Vláda Fico IV nás od svojho nástupu stojí miliardy eur. Hospodárskych kiksov koalície je množstvo – nielen nezmyselné a neadresné výdavky, ale aj brzdenie ekonomiky a ignorovanie budúcnosti.

Vláda poriadne nekonsoliduje a keď áno, tak jedine z vrecka budúcich generácií, ktoré sa vďaka nej budú mať len horšie. Rozmeňme si tieto drahé prešľapy na drobné:

Zbytočné výdavky, ktoré si dnes nemôžeme dovoliť

v mil. EUR

Vláda prehajdákala 220 miliónov na nezmyselné výdavky ako Dankovu trafiku - ministerstvo športu či výjazdové zasadnutia vlády. Tieto výdavky nepomáhajú občanom ani rastu ekonomiky a, v čase, kedy závratnou rýchlosťou narastá dlh, ich skutočne nepotrebujeme.

Nové ministerstvo športu a cestovného ruchu



Andrej Danko si vydupal nové ministerstvo. Agenda sa naň presunie zo sekcií ministerstva školstva a dopravy. Nové ministerstvo znamená aj nové priestory, nové počítače, nábytok, noví zamestnanci aj nové politiky. To všetko ukrojí z rozpočtu 100 miliónov. Pýtame sa, je v čase finančných problémov naozaj potrebné zakladať nové ministerstvo?

100

Peniaze zbrojovkám



Staronový minister Kaliňák poslal štátnym a pološtátnym zbrojovkám až 100 miliónov eur. Ide o bezprecedentnú sumu a to v čase keď zbrojovky zaznamenávali rekordné tržby. Je pritom dobre známe, že sám Robert Kaliňák sa pohybuje v zbrojárskom biznise. Navyše porušil zákon o rozpočtových pravidlách, keďže táto investícia neprešla hodnotením ÚHP.

100

Výjazdové zasadnutia vlády + štátne výročia



Koalícia si legalizovala svoju politickú kampaň výjazdovými zasadnutiami na ktorých nesystémovo rozdáva svojim. Doteraz šla drvivá väčšina peňazí do obcí kde je starosta z koalície. Ide o jasné politické PR, ktoré budeme vláde platiť z našich daní, namiesto toho, aby peniaze investovali do reálneho rozvoja regiónov.

20

Zvýšenie platov vlády



Miesto konsolidácie si vláda zvyšila platy, ale aj to spravila na hulváta, obišla pri tom zákon a platí kvôli tomu teraz nižšie dane ako priemerný Slovák či človek s minimálnou mzdou.

0.7

Lety vládnym špeciálom



Papaláši z koalície lietajú vládnym špeciálom pre súkromné účely, napríklad na futbal, pričom jeden let sa odhaduje na 30 tisíc eur.

Spolu

220.7

Sociálne transfery, ktoré zhoršujú dlhodobú udržateľnosť financií a ohrozujú životnú úroveň v ďalších rokoch

v mil. EUR

Namiesto zväčšovania koláča iba presúvanie peňazí z jednej strany na druhú. Občanom ostáva len dúfať, že budú patriť práve do skupiny, ktorej vláda dopraje. Inak majú smolu. Výsledkom týchto opatrení je horšia udržateľnosť verejných financií, menej peňazí na služby najmä pre skupiny, ktorým vláda vzala a nijak ich nevykompenzovala a ohrozenie životnej úrovne budúcich generácií.

13. dôchodky v plnej výške (2024)



V PS vnímame dôchodok ako jeden zo základných pilierov modernej spoločnosti. Máme však za to, že dôchodcovia majú dostať prvom rade dôstojných 12 dôchodkov. Vláda namiesto toho naháňa politické body nesystémovým 13. dôchodkom, na ktorý nezarobila. Zaplatia ho tak iní občania alebo budúce generácie. Takýmto tempom zadlžovania si čoskoro nebudeme môcť dovoliť ani 12 dôstojných dôchodkov, pretože budeme musieť splácať drahé dlhy za dnešný populizmus vlády.

828

Mimoriadny príspevok (13. dôchodky 2023)



Po kritike, že koalícia neplní sľuby z predvolebných billbordov vláda pretlačila aj extra bonus k 13. dôchodkom za rok 2023. K nastaveniu z ešte Matovičovej vlády vláda pridala bonus v hodnote 300 eur. Štátny rozpočet to stálo ďalších 440 miliónov navyše.

440

Pomoc s hypotékami



Koalíciu opäť dobiehali predvolebné sľuby a tak zaviedla pomoc s hypotékami. V skutočnosti je to neexistujúci problém, okrem iných na to poukázala NBS dátami o hypotékach. Okrem toho, že opatrenie ukrojilo z rozpočtu takmer 90 miliónov, až tretina z vyčlenených peňazí neputuje na pomoc ľuďom ale na zaplatenie 300 nových zamestnancov.

88

Energo pomoc



Vláda odignorovala kritiku o neadresnosti energopomoci aj jasne klesajúce trhové ceny. V rozpočte na pokračovanie s dotovaním cien energií vyhradila až 1,25 mld eur. Z tých sa skladáme aj na dotácie pre boháčov na vykurovanie bazénov alebo sáun.

Pritom adresnejšie opatrenie zamerané na najzraniteľnejšie skupiny - napríklad príspevok na bývanie - by mohlo stáť “len” 400 mil.. Neadresnosťou opatrenia tak vláda plytvá 850 mil. eur.

850

Predĺženie a rozšírenie odvodovej úľavy pre potravinárov



Pod zámienkou znižovania cien potravín - ďalší predvolebný sľub - vláda schválila predĺženie a rozšírenie úľavy od sociálnych odvodov do výšky 700 eur pre poľnohospodárov a potravinárov. Nielen že toto opatrenie ceny potravín nezníži, ako ho neznížilo za predošlých 6 mesiacov, ale disproporčne pomáha aj vysoko-ziskovým veľkopodnikom, kým samostatne zarábajúcim farmárom nie.

52

Spolu

2258

Príjmy zvýšené na úkor ekonomického rastu a životnej úrovne v ďalších rokoch

v mil. EUR

Finančná situácia vládu nepustila a musela niekde utiahnuť opasok. Aj ozdravenie verejných financií sa dá urobiť citlivo, na príjmoch aj na výdavkoch. Bohužiaľ, vláda konsoliduje na úkor ekonomického rastu a životnej úrovne. Rozhodla sa ísť cestou šetrenia na budúcich generáciách, ktoré si to odnesú na nižších dôchodkoch. Namiesto znižovania výdavkov v súlade s hodnotou za peniaze alebo zvyšovania daní, ktoré sú najmenej škodlivé pre ekonomiku, to ficova vláda robí naopak, zdaňuje prácu a berie nám budúce dôchodky.

Zvýšenie zdravotných odvodov



V rámci akože konsolidácie vláda presadila aj navýšenie zdravotných odvodov pre zamestnávateľov a SZČO o 1 percentuálny bod. Zamestnávatelia tak po novom odvádzajú 11% a SZČO až 14%. Vláda mala na výber množstvo konsolidačných opatrení, no zvolila si zvyšovanie ceny práce. Zvyšovať cenu práce je najhoršia príjmová možnosť. Výsledkom je zvýšenie nákladov na podnikanie a teda negatívny vplyv na zamestnávanie aj rast ekonomiky.

357

Zníženie príspevku do 2. piliera



Robert Fico dlhodobo a hanebne brojí proti 2. pilieru. V minulosti doň zasiahol už niekoľkokrát. Teraz opätovne znižuje príspevky na 4%. Výsledkom budú nižšie dôchodky pre všetkých 1,8 milióna sporiteľov v 2. pilieri. Tí môžu prísť o státisíce v úsporách a mať tak dôchodok nižší aj o viac ako 100 eur.

365

Spolu

722

Opatrenia s nepriamymi negatívnymi dopadmi na ekonomiku

Novela trestného zákona



Obmedzenie nezávislosti inštitúcií ako ÚŠP, ÚDZS a ďalšie



Nízka miera konsolidácie (nedostatočná pre ozdravenie verejných financií)



Meškajúci Plán obnovy



Okrem zjavného plytvania, vláda podrýva našu životnú úroveň aj rozvratom verejných inštitúcií a zbabelými krokmi. Presné vyčíslenie je obtiažne ale je zrejmé, že dať zelenú korupcii, oslabiť inštitúcie, ktoré majú dávať pozor na riadny chod a hospodárenie a pošpiniť meno Slovenska v zahraničí, štátnej kase uškodí.

Investori budú mať nižšiu dôveru a nebudú chcieť na Slovensku investovať a vytvárať pracovné miesta a požičiavať nám budú len za drahšie. Tieto výsledky vidíme už dnes, keď si požičiavame najdrahšie v eurozóne. Na dlh tak míňame z rozpočtu viac a menej nám ostáva na služby pre občanov – na školstvo, zdravotníctvo, cesty, či železnice.

Kvôli nekompetentným krokom koalície máme problém aj s plnením záväzkov voči EÚ. Vláda mešká s dosahovaním míľnikov Plánu obnovy, čo môže potenciálne viesť k ohrozeniu milárd eur.

Zároveň tieto kroky vlády vyháňajú množstvo Slovákov do zahraničia. S nimi odchádza aj ich talent, pracovná sila peniaze. Už dnes 20% mladých ľudí odchádza študovať do zahraničia a až pätina z nich sa nevracia. Vďaka vláde, ktorá dláždi cestu korupcii, rozvracia demokratické inštitúcie a právny štát môžeme očakávať, že tieto čísla budú ďalej rásť.